Úspěšná stomatoložka Silvia Brockman: Je to velmi náročná práce na to, abyste ji dělali, když vás nebaví

spot_img

„Baví mě vylepšovat úsměvy,“ říká MUDr. Silvia Brockman, stomatoložka věnující se estetické stomatologii a protetice. O tom, že i poukaz na dentální hygienu nebo konkrétní zákrok dokáže být skvělý dárek pod stromeček, vás přesvědčíme v interview, které nám poskytla.

V dnešní digitalizované době máme jednak přístup k dostatku informací a také přístup ke kvalitní zubní péči
Už to není jako kdysi, kdy byli dentisté, a zuby se trhaly, nezachraňovaly

MUDr. Silvia Brockman, stomatoložka věnující se estetické stomatologii a protetice. Odvětví, které se vzhledem k pokročilosti vědy, technologií a digitalizace neustále posouvá vpřed mílovými kroky. Nás v redakci Feminity zajímalo, jak vypadá den úspěšné zubní lékařky a co všechno se za poslední roky v péči o zuby změnilo.

Kdy se ve vás zrodila myšlenka této profese?
Můj dědeček mě odmalička volal „doktorečka moje“. Ale v té době jsem chtěla být všechno možné, jen ne doktorka. Potom, mnohem později, když přicházel čas vybrat si, kam bych chtěla jít po gymnáziu, jsem si uvědomila, že mojí touhou je nějakým způsobem pomáhat lidem. Zároveň jsem si však uvědomovala, že jako kreativní člověk, který potřebuje pořád něco tvořit a vyrábět by mi všeobecná medicína nestačila, a tak jsem došla k závěru, že medicínským oborům, kde nejde jen o znalosti, ale primárně o dovednost a tvořivost je právě stomatologie . A udělala jsem nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohla. Protože mě toto povolání naprosto naplňuje a našla jsem se v něm. Stomatologie je velmi nadčasové povolání.

Jak se z vašeho pohledu změnilo toto odvětví za poslední léta? Možná v rozpětí, když jste začínali a dnes?
Stomatologie je jedno z nejrychleji se vyvíjejících se medicínských oborů vůbec. Stačí chvilku usnout na vavřínech a ztratíte přehled. Je třeba neustále sledovat, co je nového na trhu, nejen materiálově, ale také nové postupy a způsoby terapie. Pamatuji si, že na státnínici z protetické stomatologie byla také otázka o 3D technologii, kde se po naskenování zubů modeluje zub v počítači a následně se vyrobí na počkání frézováním. A měli jsme k tomu v knize dva řádky. Vůbec jsem si to neuměla představit. A když jsem o pár měsíců později nastoupila jako absolvent v soukromé klinice, tak jsem najednou s touto technologií mohla pracovat. Na Slovensku se dělá velmi kvalitní stomatologie a je třeba neustále sledovat trendy a zlepšovat se, chcete-li se udržet na úrovni. Už to není jako kdysi, kdy byli dentisté, a zuby se trhaly, nezachraňovaly. Nyní je prioritou udělat vše pro záchranu zubu. Neboť i přesto, že máme možnosti můstků a implantátů. Nejlepší je vlastní zub.

Co představuje současné revoluční trendy v oblasti stomatologie? V čem je budoucnost?
Jako jiná odvětví, i stomatologie se digitalizuje, a tím se zjednodušují a zrychlují procesy. Na korunky se nečeká dva týdny, ale hodinu, nepříjemné otisky nahradil intraorální skener. Úsměv se plánuje v počítači. K augmentaci kostí umíme použít již vlastní materiál, který vyrobíme drcením intaktních zubů v drtičce. Kmenové buňky lze získávat z pulpy zubů, což je budoucnost v regeneraci buněk.

V klinice Smile Design Clinic se věnujete estetické stomatologii a protetice. Co považujete ve své práci za největší přínos?
Během mé už dvanáctileté praxe zubní lékařky mě to stále víc a víc táhlo k estetické stomatologii. Nechtěla jsem člověka jen zbavit bolesti, ošetřit kaz, ale baví mě vylepšovat úsměvy. Sledovat, jak lidem stoupne sebevědomí a najednou se více usmívají díky mé práci, mě vždycky velmi potěší. Ale zároveň to není všechno. Jsou další věci, které pacient potřebuje a pro mě je největším přínosem na naší klinice, že mám další kolegy, kteří se specializují na ostatní odvětví stomatologie a navzájem se doplňujeme a umíme pacienta dořešit téměř po všech stránkách. Máme v týmu maxilofaciální chirurgičku MUDr. Kristinu Halmovou PhD., MPH., která řeší všechny chirurgické zákroky, od implantátů, přes augmentace umělé kosti, po resekce a další chirurgické zákroky. Dále máme v týmu kolegyni zapálenou pro stomatologii, MDDr. Janku Karrah Vanekovou, která pokrývá záchovnou stomatologii a endodoncii.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora