Jak velký je opravdu vliv nevěry na vaše dítě? Byli byste překvapeni

spot_img

Přestože většina párů nestupuje do manželství s tím, že dojde k nevěře, pravdou je, že se to stává stále častěji. Pokud jsou do tohoto vtaženy i děti, nevěřte, že si ničeho nevšimnou. Vaše nevěra může mít na ně skutečně vliv i jako na dospělé.

Nevěřte, že malé dítě si ničeho nevšimne
Nevěra ovlivňuje děti různého věku i různými způsoby. Ano, mnoho menších/malých dětí si neuvědomuje, že jeho rodiče si procházejí zkouškou nevěry. Avšak jak informuje odborník pro portál talkspace.com, jsou schopny zachytit emoce u rodičů jako jsou hněv, frustrace, výčitky. Pokud jde o starší děti, kterým výslovně rodiče neřekli, že jde o důsledky nevěry, se kterými bojují, mohou rovněž poznat příznaky. Minimálně cítí, pokud se jejich rodiče cítí zraněni nebo jakýmkoli způsobem zrazeni.

Minimální důsledky na dítěti bývají méně časté
Došlo-li k nevěře ze strany jednoho rodiče jen jednou a rodiče jsou si schopni to vyřešit „přátelsky“. prostřednictvím párové terapie u psychologa, může mít na dítě skutečně jen minimální důsledky. Naopak, k čemu dochází mnohem častěji je, že nevěra vede k měsícům nebo rokům narušené důvěry, rozvodu, výčitek a přesto po rozvodu, dítě je zasaženo skutečně velmi. Často je to dítě, které se ocitne uprostřed „války“ manželů nebo exmanželů. Někdy si dokonce chce ukřivděný rodič udělat ze svého dítěte „komplica“ a snaží se mu namluvit, jak je jeho druhý rodič špatný. To může zcela narušit jeho vztah, respekt, lásku k rodičovi, který byl nevěrný, ale časem ik tomu, který nebyl. Bohužel, i to je často realitou.

Dlouhodobý účinek nevěry rodičů na dospělé dítě je realitou
Co když děti vyrostou právě s těmito výše zmíněnými negativními emocemi, vzorci chování, narušenou emoční psychikou? Jak cituje slova odborníka portál dále, přenášejí si tento vzorec do svých partnerství, manželství. Jeden výzkum v časopise Journal of Family Issues zjistil, že děti, jejichž rodiče byli nevěrní, byly v dospělosti dvakrát častěji nevěrné samy. Také, pokud vyrůstaly děti v rodině, kde byla nevěra běžnou součástí vztahu rodičů, ovlivňuje to v dospělosti i jejich pohled na romantické vztahy, důvěru v budoucího partnera: „Nogalesův výzkum zjistil, že 75% dětí zažívá přetrvávající pocity zrady vůči svému podvádějícímu rodiči, 80% tvrdí, že nevěra formuje jejich pohled na romantiku a vztahy a 70% dotázaných uvádí, že nevěra ovlivňuje jejich všeobecnou důvěru v ostatní.“

Ať však vypadají statistiky jakkoli hrozivě, je důležité mít na paměti, že i když je bolest podvedeného rodiče skutečná, může jako dospělý své dítě/děti uchránit, uzdravit, zmírnit negativní vlivy na něj. Např. tím, že je ve svých těžkých časech nebudete nevědomky přehlížet, odstrkovat: „Děti jsou malé emocionální houby a absorbují vše, co se děje v jejich domovech, ať chcete nebo ne.“

Otevřenost vůči dětem, ano nebo ne?
Mnoho rodičů se odborníků ptá, kolik a zda by vlastně měli prozradit nevěru partnera svému dítěti/dětem. Na tuto otázku však neexistuje jednoznačná odpověď. Většina odborníků souhlasí s tím, že dětem není třeba poskytovat příliš mnoho podrobností o tom, co se stalo, ale že upřímnost je přesto důležitá. Pro malé děti přiznání o nevěře, může znamenat, že jejich máma nebo táta udělali něco špatného. Mohou si tak uvědomit, že nejsou dokonalí. A uvidí-li, že pracují na svých chybách, může jim to do života dát důležitou a cennou lekci. Starší děti často zjistí nevěru u rodiče i sami. Pokud se na to zeptají, neměli byste lhát, ale neměli byste jim poskytovat ani příliš mnoho podrobných informací o nevěře jejich otce/matky. Také je rozhodně netahejte se svého vztahového dramatu. Je důležité je ujistit, že jejich rodiče to zvládnou a že ať se stane cokoli, dítě/děti budou z jejich strany vždy na prvním místě a milovány.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora